Szachy szybkie i niedoczas – jak wygrywać z lepszymi szachistami

Szachy szybkie w przypadku amatorów, najczęściej w formacie 10 minutowym, bardzo często sprowadzają się do umiejętnego zarządzania czasem. Jeśli prowadzisz w miarę rozsądną grę, unikasz ciężkich błędów to właśnie dyscyplina czasowa może Ci zagwarantować ostateczny sukces. Co więcej, ten sposób sprawdza się także w przypadku pojedynków z mocniejszymi szachistami. Poniżej pokażę Wam moje dwie partie, w których umiejętna kontrola zegara – lub jej zupełny brak – zadecydowała o ostatecznym wyniku. 

Zanim jednak zaczniemy słowo wyjaśnienia. Nie chcę, żeby ktokolwiek z Was odniósł mylne wrażenie, że wygrana to efekt li tylko znakomitej kontroli zegara i umiejętne wpychanie oponenta w niedoczas. To jeden z czynników, ale w mojej ocenie nie jest on kluczowy.

Wygrana na czas w szachach szybkich – droga na skróty to mit

Teraz pewnie się zastanawiasz po co to pisze i dlaczego tłumaczę tak oczywiste rzeczy? Powód jest banalny – obserwując grupy dyskusyjne na facebooku zauważyłem, że wielu początkujących szachistów szuka drogi na skróty. Zamiast solidnie przysiąść do treningu, szukają złotego środka, który szybko wywinduje ranking. Słaby sposób, ślepa uliczka. Jeśli pytasz skąd to wiem i dlaczego prawię morały, powiem Ci wprost – też tak robiłem. To nie działa 🙂

Na przebieg i ostateczny rezultat partii szachowej ma wpływ wiele elementów:

  • właściwa ocena pozycji na szachownicy i późniejsza gra zgodna z wymogami danej pozycji
  • adekwatnie sformułowany plan gry
  • umiejętność liczenia wariantów (im szybciej tym lepiej)
  • potencjał i znajomość taktyki szachowej
  • końcówki szachowe

To najważniejsze składowe. Pamiętaj jednak, że zarządzanie czasem choć istotne, to jednak przy zaniechaniu powyższych, nie sprawi, że będziesz wygrywać regularnie, a siła Twojej gry będzie stabilna i realnie wysoka. Sprawna kontrola zegara to ostateczność i bardziej sztuczka niż kluczowy zasób w drodze do realizacji celów jakie sobie stawiasz w królewskiej grze.

Gra w szachy, a zwłaszcza szachy online, to świetna zabawa, ale także określona ścieżka rozwoju. Powtórzę jeszcze raz – nie istniej droga na skróty, magiczny sposób, który sprawi, że Twój ranking wystrzeli. Za sukcesem przy szachownicy odpowiada wiele czynników, które nie są super fajne, ekscytujące i porywające – pokora, regularny trening, cierpliwość, konsekwencja, upór, ciężka praca. Sporo tego, a i tak nie masz gwarancji, że dotrzesz tam gdzie chcesz, choć na pewno dalej niż bez tego rygoru. Ostatecznie właśnie to jest w szachach piękne.

Teksty, które pomogą Ci poprawić jakość gry w szachy:

Lista 17 wskazówek jak poprawić własny poziom taktyczny

5 najważniejszych zasad debiutów szachowych

Gra pozycyjna – 4 zasady Steinitza

Niedoczas – porażka nawet przy lepszej pozycji

Dobra, zapnij pasy Dorotko, startujemy. Poniżej moja potyczka z graczem o podobnym rankingu. Różnica punktowa jest niewielka, ale przebieg partii wskazywał, że gram lepiej, z lepszym planem, mam jakiś pomysł na dojście do zwycięstwa. Stopniowo, pomimo początkowego błędu, budowałem fundament pod wygraną. Miałem znaczącą przewagę w materiale oraz pozycyjną. Wystarczyło dokończyć dzieła.

Pojawił się tylko jeden problem – popadłem w niedoczas. Od początku partii mój przeciwnik grał bardzo szybko, popełniał sporo mniejszych lub nawet większych błędów, ale nie były one krytyczne. Co prawda pozycję miał przegraną, ale znacznie większy zapas czasowy.

W 44 posunięciu zacząłem trwonić mój kapitał. Z powodu deficytu czasowego nie znalazłem sekwencji do wygranej – zamiast tego podstawiałem figury. Finalnie, sytuacja się wyrównała, co było i tak bez znaczenia, bo skończył mi się zegar. Taka przegrana boli podwójnie. Pełny zapis tej nie-pięknej katastrofy znajdziecie poniżej + grafika z zaznaczonymi kluczowymi momentami.

szachy_szybkie_niedoczas
Kliknij na obraz i zobacz pełny zapis partii

Wygrana na czas z lepszym przeciwnikiem

Teraz przykład w drugą stronę – wygrana na czas z szachistą o wyższym rankingu. Większość partii była raczej wyrównana, ale tym razem pomny wcześniejszych doświadczeń zacząłem świadomie oszczędzać czas. Jeśli nie bardzo miałem pomysł to robiłem jedną, ale ważną rzeczy – wykonywałem ruchy na przeczekanie (waiting moves) , żeby nie pogorszyć znacząco pozycji, a nie marnować sekund na zbędne analizy.

W ten sposób oszczędziłem sporo czasu i gdy zegara szachowy rywala wskazywał 48 sekund, ja miałem jeszcze nieco ponad 5 minut. Reszta była wynikiem rozwiązań jakie oponent podjął grając w pośpiechu, choć bez moich pomyłek też się nie obyło. Ostatecznie poddał partię, bo pozycja była przegrana.

Całość wygląda jak poniżej.

szachy_szybkie_niedoczas
Kliknij na obraz i zobacz pełny zapis partii

Mam nadzieję, że te dwa różne przypadki zainspirują Was do lepszej pracy z zegarem szachowym. Zwłaszcza grając partie w formacie szybkim lub blitzowym takie rozwiązanie może okazać się przydatne i może ułatwić Wam wygrywanie, także z lepszymi szachistami. Warto i trzeba jednak mieć świadomość, że sukces w szachach to wypadkowa znacznie większej liczby czynników niż tylko umiejętne zarządzenie czasem poświęcanym na ruch. To gwarantuje, że zbyt szybko nie popadniecie w niedoczas, czasem uda Wam się wpędzić w deficyt sekund przeciwnika, ale nic więcej.

Ostatecznie lepiej przecież zwyciężać ze względu na większe umiejętności i wiedzę o królewskiej grze niż ze względu na umiejętność szybkiego klikania. Choć z drugiej strony, wygrana to wygrana 😉

Chętnie poznam Wasze opinie – zamieszczajcie je w komentarzach.   

 

Testy, które pomogą Ci poprawić jakość gry w szachy:

Dla początkujących – prosty sposób na szachowe zwycięstwa

Wybór najlepszego posunięcia – zasady, które poprawią jakość twojej gry

2 comments

  1. Długo w szachach nie siedzę. Zastanawiam się, czy gra na czas jest fair. Może nie we wszystkich przypadkach jest to godne pochwały podejście. Ale jeżeli przeciwnik długo analizuje (nawet w partii 30 min.) i pomimo nawet sporej przewagi „nie powala ruchami na kolana” – to przy szybkich, dobrych decyzjach też trzeba sobie pogratulować. Pomimo, że zarządzanie czasem to była jedyna metoda na zwycięstwo… Za to jakież emocje w końcówce! Pozdrowienia

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s