Prosty sposób na szachowe zwycięstwa

Pamiętam to jak dziś. Po długim i ciężkim sezonie zdobyliśmy Mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim. Przed startem rozgrywek, ale także przed finałem niewiele osób dawało nam szanse. A jednak! Dokonaliśmy niemożliwego i złoto pojechało z nami do domu. Dlaczego? Bo wiedzieliśmy, że finał to będzie prawdziwa wojna, a my byliśmy doskonale przygotowani! Mentalnie, kondycyjnie i pod względem planu gry.

 

Każdy CEO z listy Fortune500, uznany trener sportowy lub dowódca wojskowy powie Ci jedno – przygotowanie to fundament wszelkiego powodzenia! Wiem, banał, słyszałeś to już ze sto razy. Na przestrzeni  tysięcy lat historii ludzkiej cywilizacji, wszyscy wielcy stratedzy – od Sun Tzu po von Clausewitza – podkreślali znaczenie rozpoznania i przygotowań. Ten wątek pojawiał się wielokrotnie, w odmiennych aspektach i interpretacjach. Powstaje zatem jedno pytanie.

Jaki to ma związek z szachami?

Zupełnie oczywisty. Jeśli zaczynasz przygodę z szachami, lub może nawet grywasz już od jakiegoś czasu, to zdążyłeś już zauważyć, że królewska gra to coś więcej niż tylko przesuwanie drewna po szachownicy. Fundamentem sukcesu – nawet jeśli mówimy o naszym wybitnie amatorskim poziomie – jest wiedza i świadomość sytuacyjna. Jednym słowem – solidne przygotowanie. Na co zwrócić uwagę szczególnie? Oto krótka lista szachowych fundamentów dla zupełnie początkujących:

  • zasad gry – znasz je w całości i nie musisz się zastanawiać kiedy możesz, np. zrobić roszadę. Poza tym znasz wartość figur, ale także masz świadomość czym jest bicie w przelocie, promocja piona i kiedy masz do czynienia z gambitem. Warto też nauczyć się notacji szachowej, bo o wiele łatwiej jest wtedy analizować rozegrane partie, zarówno swoje jak i innych szachistów.
  • znajomość podstawowych debiutów szachowych – debiut to sekwencja kilku pierwszych ruchów, która ma Ci zapewnić możliwie dogodną pozycję w kolejnym etapie gry, tzw. grze środkowej. Istnieje cały katalog – tworzonych na przestrzeni wieków – debiutów szachowych. Te najpopularniejsze to partia hiszpańska, włoska, szkocka, angielska, obrona sycylijska, obrona francuska, gambit królewski i hetmański i wiele innych. Spokojnie 🙂 na początek wystarczy, że poznasz podstawowe założenia najpopularniejszych wariantów, reszta przyjdzie z czasem i kolejnymi partiami. Ciekawą bazę debiutów szachowych znajdziesz, np. na tej stronie.
  • umiejętność oceny pozycji – ocena aktualnej sytuacji na szachownicy, czyli uzyskanie wglądu prawdziwą naturę sytuacji. Zdarza się, że to co wygląda dobrze na pierwszy rzut oka, ostatecznie okazuje się przegraną partią. Poprawna ocena pozycji pozwala Ci podjąć właściwe decyzje dotyczące planu gry oraz Twoich kolejnych posunięć. O sztuce oceny pozycji napisano wiele książek. Na tym blogu także poświęcę w przyszłości sporo miejsca temu zagadnieniu.
  • kalkulacja i liczenie wariantów – w uproszczeniu to umiejętność wyboru najlepszego posunięcia w danej sytuacji oraz przewidywanie jak w następstwie rozwinie się akcja na przestrzeni ruchów. Uwierz mi na słowo – poprawne (i najlepiej także głębokiej)  liczenie wariantów to jeden z fundamentów szachowego sukcesu – dwa pozostałe to ocena pozycyjna i planowanie oraz zręczność taktyczna.  Jeśli chcesz zwojować nieco więcej niż pokonywanie anonimowych graczy w szachach online, powinieneś poświęcić czas na wyrobienie umiejętności kalkulowania w szachach.
  • motywy taktyczne – według niektórych znawców tematu, szachy to w dużej mierze zdolność do odnajdywania kombinacji taktycznych. Co to takiego? To sytuacyjny atak, który pozwala Ci na osiągniecie przewagi lub nawet rozstrzygnięcie partii. Do najbardziej znanych taktyk należą takie jak związanie, szpila, podwójny atak, atak zza zasłony, etc. Fantastycznie rozpisane motywy taktyczne znajdziesz, np. w bazach danych portalu ChessTempo.

Bądź rozsądny i ciesz się grą

Gra w szachy może dawać Ci wiele satysfakcji. Być może nie zostaniesz już mistrzem świata (choć nigdy nie wiadomo jaki potencjał w Tobie drzemie), ale możesz z dumą obserwować swój postęp i kolejne złamane granice rankingowe. Zwyczajnie ciesz się grą i wszystkimi nowinkami, które poznajesz.

Jeśli natomiast chcesz szachom poświęcić nieco więcej czasu to warto się zorganizować. Przejrzyj jeszcze raz powyższą listą i zacznij stopniowo zdobywać wiedzę z każdego obszaru. Zobaczysz, że już wkrótce pojawią się pierwsze efekty, a liczba wygranych partii szybko zacznie wzrastać 😉 Powodzenia!

 

foto: pixabay.com

18 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s