Trener szachowy – czy warto?

Trener szachowy? Temat wzbudza trochę emocji wśród szachowych amatorów. Dylemat ćwiczyć samemu czy pójść na łatwiznę i wkupić lekcję u kogoś doświadczonego jest zawsze na czasie. Jeśli masz takie rozterki to chętnie pomogę Ci je rozbroić.

Bloga szachowego zacząłem prowadzić w wakacje 2017 roku. Od tamtej pory – choć to tylko 4 lata – doświadczyłem przeróżnych sytuacji życiowych związanych z pracą i powiększeniem Rodziny. W naturalny sposób królewska gra zeszła na dalszy plan, choć zawsze starałem się znaleźć czas na potyczki przy szachownicy. Po dwóch latach dynamika i tempo rozwoju spadło i do dziś szoruje po dnie.

Dajcie znać w komentarzach co o sądzicie o nauce gry w szachy z trenerem.

Trener szachowy – jak zrozumieć szachy

Zawsze – przypuszczam jak większość z Was – pracowałem nad szachami sam. Książki, internet, aplikacje szachowe i jakoś ranking Glicko 2 pchałem pod górkę. Ba, zrobiłem nawet IV kategorię szachową, co dla jest jakimś małym sukcesem.

Dotarłem jednak do ściany. W aktualnym układzie więcej już z siebie nie wycisnę i stąd decyzja o podjęciu współpracy z trenerem szachowym.

Korzyści z pracy z trenerem szachowym?

  • regularność – w skali mikro, ale jednak – pracujemy raz w tygodniu przez godzinę – dokładnie w niedzielę o 8 rano – to jest mój czas; nie ma nie dla jednorożców, budowania bazo-czołgów czy innych fundamentalnych akcji dla ratunku galaktyki. Siadamy na godzinę i trener przerabia ze mną zagadnienia, które mają poprawić moją aktualną siłę gry
  • lepsze zrozumienie królewskiej gry – działanie z trenerem jest ukierunkowana na zbudowanie fundamentu wiedzy – pracujemy m.in. nad oceną pozycji i planowaniem. O wielu zagadnieniach czytałem, teraz osoba z doświadczeniem i wiedzą pokazuje mi jak teorię przekuć w praktykę i zwycięstwa
  • jakość analizy – przerabiamy partie mistrzów, ale także moje – kluczowy jest jednak sposób analizy, bardziej jakościowy ze zrozumieniem koncepcji i uwarunkować; to znacznie więcej niż analiza z silnikiem szachowym, która często dla amatora jest zbyt techniczna
  • dobra zabawa – a jednak! Piękno szachów nadal mnie zadziwia, a takie spotkania online z trenerem szachowym dają motywację do znalezienia czasu na samodzielną pracę.

Polub profil SPG na Facebooku!

szachy po godzinach facebook

Trener szachowy online – czy warto i jaka cena

Teraz najważniejsze pytania – czy warto pracować z trenerem szachowym? Musisz ocenić sam czego oczekujesz od królewskiej gry i co chcesz osiągnąć. Dla mnie to układ idealny, korzyści wskazałem powyżej.

Zawsze podkreślałem na tym blogu – rola doświadczonego mentora i edukatora jest bezcenna, więc jeśli myślisz o szachach na poważnie to nie zastanawiaj się dwa razy. Tym bardziej, że treningi online można planować elastycznie. Dla zapracowanych to ma znaczenie.

Widełki cenowe są różne, ale dla amatora można znaleźć lekcje za rozsądne pieniądze. Nie trzeba płacić 100 zł lub więcej, żeby mieć dobrego nauczyciela, który poprawi jakość twojej gry. W internecie znajdziesz przeróżne oferty. Wystarczy wpisać w przeglądarce odpowiednią frazę, np. trener szachowy lub nauka gry w szachy i gotowe.

Dla leniwych podaję link https://www.e-korepetycje.net/szachy

Dajcie znać w komentarzach co o sądzicie o nauce gry w szachy z trenerem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s