Bicie w przelocie – specjalne posunięcia w szachach

Bicie w przelocie, czyli pierwsza zagwozdka początkującego szachisty. To ten rodzaj specjalnego posunięcia, który objawia się raz na 100 partii. Tylko jak już jest, to wtedy najczęściej decyduje o przebiegu i wyniku szachowej rozgrywki. Czytaj dalej i dowiedz się czym jest bicie w przelocie (en passant), jak się je wykonuje oraz jakie ma znaczenie.

Bicie w przelocie, słynne en passant, które podobnie jak roszada sprawa problemy początkującym szachistom. Jak zrobić, kiedy można wykonywać, a kiedy jest to zabronione – te wszystkie pytania nurtują zwłaszcza tych graczy, którzy przygodę z królewską grą sprowadzają tylko do aktywności w internecie lub aplikacjach szachowych.

Bicie w przelocie – en passant – co to jest

Pamiętaj, że decydując się na udział w turnieju szachowym rozgrywanym przy desce, nie możesz liczyć na niczyją podpowiedź. W przeciwieństwie do gry w szachy online, tutaj nikt nie podświetli sugerowanych pól na posunięcie, nie poinformuje, że twój monarcha jest w szachu, nie przełączy za Ciebie zegara. To wszystko musisz widzieć sam.

Dokładnie tak samo jest z biciem w przelocie. Musisz mieć świadomość, że masz prawo do takiego zagrania. Co szczególnie istotne, nawet ważniejsze, musisz wiedzieć kiedy to prawo Ci przysługuje. Zacznijmy więc od definicji.

Bicie w przelocie – może nastąpić tylko w sytuacji, gdy pion przeciwnika w pierwszym posunięciu przemierzy dwa pola do przodu i tym samym zrówna się z pionem atakującego. W praktyce strona atakująca – mająca w tym przypadku przewagę przestrzeni – zostaje zazwyczaj pozbawiona tego atutu.

W takiej sytuacji zawodnik atakujący ma prawo do wykonania bicia w przelocie, które wykonuje inaczej niż standardowe bicie pionem – po skosie, zajmuje miejsce zbijanej bierki. W trakcie bicie w przelocie, pion atakujący wchodzi na pole za zbijanym pionem, usuwając tamtego z szachownicy. Oczywiście pamiętajmy, że atak następuje z tej samej linii, na której znajdują się obydwa piony.

Zagmatwane? Na pierwszy rzut oka tak, ale uwierz mi, że jest łatwiejsze w zrozumieniu niż się wydaje. Najlepiej zapoznać się z poniższym przykładem.

Jak wykonać bicie w przelocie – przykład z partii szachowej

Poniżej prezentuję Ci przykład z jednej z moich ostatnich partii. Powtórzę jeszcze raz, że w ferworze walki trzeba:

  • pamiętać o przysługującym prawie do bicia w przelocie – co emocjach pola walki nie zawsze jest dla początkującego oczywiste
  • oszacować czy jego wykonanie poprawi naszą sytuację czy może ułatwi przeciwnikowi obronę/atak
Bicie w przelocie - białe w 25. posunięciu

Daj znać w komentarzach jakie są Twoje doświadczenia z biciem w przelocie oraz co warto jeszcze dodać na ten temat.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s