Szachy online – gdzie grać?

Szachy online – gdzie grać, to pytanie, które bardzo często zadają początkujący szachiści. Prawdopodobnie jesteś też niewolnikiem kalendarza, bo praca, studia i rodzina generują masę zobowiązań. Jeśli chcesz grać w szachy bez zbędnych komplikacji i bez kolapsu terminarza, jest na to prosty sposób – szachy online. I tutaj dobra wiadomość – portali dla szachistów jest całkiem sporo, większość bezpłatna. Wystarczy rejestracja i zyskujesz dostęp do sporej ilości zasobów treningowo-meczowo-towarzykich. Zatem do dzieła 🙂

Jeszcze nie tak dawno moje wyobrażenie o szachach było zupełnie stereotypowe. Grupka fraeak’ów w wieku przedemerytalnym stłoczona w małej salce podnieca się rozgrywką prowadzoną w żółwim tempie. Powiedzenie „refleks szachisty” idealnie uzupełniało całość.

Tymczasem w dobie nowoczesnych technologii komunikacyjnych, konwergencji mediów i powszechnie dostępnego szerokopasmowego internetu, ewoluowały także szachy. Powiem więcej, szachy trafiły pod strzechy. Teraz każdy w ciągu sekundy może rozpocząć partię ze znajomy na drugim końcu Polski lub… drugim końcu świata. Uwielbiam takie możliwości 🙂

Teksty, które pomogą Ci poprawić jakość gry w szachy:

Dla początkujących – prosty sposób na szachowe zwycięstwa

Lista 17 wskazówek jak poprawić własny poziom taktyczny

Ocena pozycji w szachach – 5 podstawowych elementów

Gdzie grać w szachy online – lista portali

Ale do rzeczy! Gdzie zagrać w szachy online tak, żeby móc czerpać maksimum radości z gry i z możliwości poznawania nowych osób. Poniżej moja prywatna lista, ale każdy może poszerzyć ją o swoje własne pozycje. Wystarczy poszperać w Google, Yandexie lub inne wyszukiwarce.

  1. Lichess.org – pierwszy portal na którym się zarejestrowałem, żeby zobaczyć jak to jest zagrać w szachy z „żywym” przeciwnikiem. To był sierpień 2015 roku, jestem tam aktywny do dziś. Portal posiada wiele ciekawych opcji – oprócz możliwości rozgrywania meczów towarzyskich (także bez logowania) i partii rankingowych, możesz rozwiązywać różnego rodzaju zadania (bardzo przydatne w szachowym rozwoju), brać udział w turniejach, analizować rozegrane partie szachowe, oglądać webinary mistrzów szachowych, brać udział w życiu społeczności szachowej (forum,) etc. Opcji jest naprawdę dużo, a wszystko bezpłatnie. To właśnie tutaj rozgrywam wszystkie moje partie towarzyskie i rankingowe.
  2. ChessTempo – layout portalu nieco oldschoolowy, ale posiada bardzo dużo przydatnych opcji jeśli idzie o ćwiczenia taktyki (zlicza ranking i dopasowuje poziom trudności), oraz bardzo fajna bazę wiedzy. Standardowo możliwość rozgrywania partii z różnymi zawodnikami, możliwość oszacowania własnego rankingu FIDE i tym podobne. Możliwości sporo, ale część jest płatna. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na szachy (bo praca, studia i rodzina), to spokojnie wystarczą Ci bezpłatne opcje. Sam wykorzystuję ChT do codziennego ćwiczenia taktyki, to fajna zabawa i poprawia lepiej zrozumieć tajniki wymiany szachowych ciosów.
  3. Chess.com – hmm, to jakby Apple wśród portali szachowych. Dostępna darmowa wersja, ale zasadniczo są też przygotowane dla użytkowników 3 pakiety płatne. Jeśli nastawiasz się na naukę (lub intensywny postęp szachowy) to warto wykupić jeden z nich – masz dostęp do różnego rodzaju zadań, lekcji z trenerami, webinary ,etc. Ponadto portal firmuje wiele znanych osobistości światowych szachów, uznani zawodnicy i trenerzy. Jeśli chodzi o moje relacje z portalem, często wykorzystuję do analizy partii i wariantów różnych posunięć, oraz do sprawdzenia specyfiki poszczególnych debiutów. Możesz ustawić wybraną pozycję na szachownicy i sprawdzić różne opcje dalszej rozgrywki; partię możesz dokończyć oczywiście przeciwko maszynie. Bardzo przydatne narzędzie, pouczające i wspierające początkującego szachistę w ustaleniu jakie debiut szachowy nadaje się do głębszego opracowania.

Wybrałeś portal do gry w szachy internecie i co dalej?

Zasadniczo życzę Ci udanej zabawy! Nieco bardziej poważnie, warto się zaznajomić z daną platformą, jej możliwościami i dostępnymi opcjami. Co bardzo ważne, wszystkie portale są mocno intuicyjne, nawet bez znajomości angielskiego spokojnie sobie poradzisz, bo każdy z nich dysponuje polską wersją językową (witamy w erze globalizacji). Na początek nie rejestruj się na płatny pakiet, daj sobie tydzień lub dwa. Zobaczy co jest dla Ciebie najbardziej odpowiednie i wtedy możesz wybrać.

Szachy online to moja codzienność – ze względu na tryb pracy oraz tempo życia. Sam korzystam z trzech wymienionych wyżej portali, bo każdy służy mi w innym aspekcie rozwoju szachowego. Jest jeszcze jeden powód – jak łatwo się domyśliłeś po tytule bloga, niestety nie mam zbyt wiele czasu na szachy. Każdy portal traktuję funkcjonalnie, jeśli danego dnia loguję się ChT to wiadomo, że ćwiczę taktyki i nie rozpraszam się niczym innym (jest też dostępna fajna i funkcjonalna wersja mobilna, więc w długiej kolejce na poczcie też można rozwiązać kilka zadań). Proste i skuteczne.

Zachęcam Cię już dziś do sprawdzenie jednego z portali. To nic nie kosztuje, a może zapewnić Ci wiele dobrej zabawy 🙂
PS znanym polskim portalem gdzie możesz zagrać w szachy online jest legendarny Kurnik – kilku moich znajomych rozgrywało tam swoje partie. Pamiętaj, że nie jest portal stricte dedykowany szachistom, więc liczba dostępnych opcji jest mniejsza.
 
foto: pixabay.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s