Szachy taktyka – 5 podstawowych motywów na start

Szachy taktyka! Ziemia obiecana każdego początkującego szachisty. Na forach radzą – opanuj podstawowe motywy taktyczne i II kategoria jest twoja. Gdyby to było tak proste 😉 ale nie jest! Taktykę szachową trzeba ćwiczyć. Prosta kombinacja może wygrać partię w której armie stoją równo. Tylko najpierw trzeba taktykę zobaczyć. Żeby zobaczyć, trzeba wiedzieć jak na szachownicę patrzeć.

Taktyka szachowa jest podobna do sztuki. Niektóre rozwiązania i motywy są tak piękne, że samo ich oglądanie sprawia przyjemność. Estetyka najwyższej próby, zawsze z myślą – jak on/ona to zobaczył w całym zamieszeniu na szachownicy?

Szachy taktyka – motywy taktyczne, które musisz poznać

Na początek wybrałem dla Was tylko 5 motywów taktycznych. Często pytacie o najlepsze taktyki szachowe i myślę, że poniższa lista spełni te oczekiwania. Oczywiście motywów i technik jest znacznie więcej, ale w mojej ocenie te są najbardziej przydatne.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o taktyce szachowej przeczytaj także ten tekst

Taktyka szachowa – 17 wskazówek z własnego doświadczenia

Taktyka szachowa to konkretna siła. Nieco teatralnie, ale chętnie dodam tu cytat z Bhagawadgity, którym posłużył się także Robert Oppenheimer, dyrektor naukowy Projektu Manhattan, widząc próbną eksplozję jądrową w lipcu 1945.

„I stałem się śmiercią, niszczycielem światów”.

Związanie

atak uziemia wybraną figurę przeciwnika, która osłania inną ważniejszą figurę lub ważne pole.

W tym przypadku uziemiony jest czarny pion g6, który osłania króla przed białym gońcem z d3. Hetman jest bezpieczny tak długo, aż monarcha nie zejdzie z linii ataku gońca.

taktyka szachowa związanie
KLINIJ W GRAFIKĘ I ZOBACZ ZAPIS PARTII

Szpila

atak na cenniejszą bierkę, która musi odejść z linii ataku – powoduje stratę figury, która stoi za nią.

W przykładowej partii po wymianie biały hetman jest ustawiony na jednej przekątnej z wieżą. Czarny goniec atakuje obydwie bierki, więc jedna z nich musi zginać. Czarne wygrywają jakość i zyskują przewagę. Po tym posunięciu białe poddają się.

KLINIJ W GRAFIKĘ I ZOBACZ ZAPIS PARTII

Atak z odsłony

jedna z figur odchodzi z linii ataku jednocześnie odsłaniając inną stojącą za nią figurę.

Do tego momentu przewaga czarnych wynosiła +2. Wystarczyło zredukować materiał i wygrać końcówkę. Niestety źle przeprowadzona wymiana (bicie hetmanem na d6, zamiast skoczkiem z e8) i wszystko zostało roztrwonione. Białe w dobrym stylu wykorzystały swoją szansę i po ataku z odsłony wygrywają hetmana.

KLINIJ W GRAFIKĘ I ZOBACZ ZAPIS PARTII

Podwójne uderzenie (widełki)

jednoczesny atak na kilka figur przeciwnika lub ważnych punktów w jego obozie.

Skoczek na 7 linii dewastuje szeregi czarnych, tzw. family fork. Czarne poddały patię, ale widok skoczka atakującego trzy ciężkie figury przeciwnika zawsze cieszy oko. Pamiętaj, strzeż się skoczków na 6-7 linii!

KLINIJ W GRAFIKĘ I ZOBACZ ZAPIS PARTII

Odciągnięcie

ruch/atak lub poświęcenie, które zmusza przeciwnika do ruszenia figury, która wcześniej broniła innej.

Do akcji wkracza czarna wieża. Zerknij za grafikę i zastanów się jak wygrać białego hetmana. Zadanie proste, w dodatku wygrywa partię.

Ćwiczenie taktyki szachowej – co dalej?

Dalej jest już tylko regularna praca i ćwiczenia. Droga na skróty nie istnieje i jeśli myślisz o postępie to zarezerwuj sobie trochę czasu na trening taktyki szachowej. Szybko zobaczysz pierwsze efekty, bo taktyki szachowej można się nauczyć. Trzeba tylko:

  • poznać charakterystykę danego motywu i jego elementy składowe, tj. w jakich okolicznościach może powstać (np. w związaniu 3 figury w jednej linii, etc.)
  • wykonywać regularne ćwiczenia – sam trenuję w appce lichess.org, dawniej ChessTempo.

Jeśli Waszym zdaniem warto coś do tej listy dodać, piszcie w komentarzach lub w wiadomościach prywatnych na Facebooku [zachęcam do polubienia fanpage SPG]. Dwa kliknięcia i jesteście na bieżąco z ciekawostkami szachowymi i dostępem do wiedzy szachowej.

szachy po godzinach facebook

Przypomnienie – nie jestem trenerem szachowym, tylko 100 procentowym zapaleńcem – amatorem szachowym. Moje rozważania proponuję potraktować jako przyczynek do własnych poszukiwań i analiz. Jeśli chcesz mieć pewność, że podążasz właściwą drogą proponuję Ci zapisanie się do klubu szachowego lub na korepetycje szachowe. W Internecie znajdziesz wielu dobrych trenerów szachowych.

Grafika: Dariusz Sankowski/Pixabay.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s