Poświęcenie hetmana, zugzwang i rozstrzygający atak z odsłony

Poświęcenie hetmana, zugzwang i rozstrzygający atak z odsłony – tak w skrócie wyglądał ten szachowy rollercoaster. To była zdecydowanie najbardziej pokręcona partia szachowa jaką rozegrałem w 2019 roku. To także jedna z najciekawszych i najbardziej emocjonujących bitew jakie stoczyłem w szachach internetowych. Sporo tych naj-określeń, więc przekonajcie się sami. Szanowni Państwo, już za chwilę poznacie piękno królewskiej gry w pełnej krasie. Zapraszam 🙂 

Wieczór, cisza i spokój, idealne warunki do gry w szachy. Ponieważ w święta solidnie nadrobiłem deficyt snu, ale też sporo popracowałem nad zrozumieniem królewskiej gry, uznałem, że czas na pierwszy sprawdzian. Format rapid (10 minut), przeciwnik na podobnym poziomie rankingowym, wylosowałem czarne.

Poświęcenie hetmana? Epicki krok w stronę zwycięstwa

Grając siłami ciemnej strony mocy praktycznie zawsze wybieram obronę sycylijską. Ponieważ przez święta nieźle się ograłem  i odrdzewiłem (po ok. 5 partii dziennie), szybko uzyskałem przewagę materialną. W dobrym nastroju przygotowywałem się do szybkiego rozstrzygnięcia.

Czeski błąd i własne rozkojarzenie doprowadziły mnie do tego, że w 17. posunięciu podstawiłem hetmana. Oczywiście, mógłbym Wam opowiadać bajki o celowym poświęceniu najcenniejszej bierki ofensywnej, ale nie byłbym w zgodzie z własnym sumieniem. Zwyczajnie się zagapiłem i hetman odszedł do krainy wiecznych łowów.

Poniżej screen z tej sytuacji + zapis do całej partii (zachęcam do obejrzenia po przeczytaniu całego tekstu).

Poświęcenie hetmana
Kliknij i zobacz cały zapis partii na Lichess.com.

Zugzwang, atak z odsłony i niestety sporo błędów

Czasem jednak tak bywa na trzeciej planecie od Słońca, że jeden błąd uruchomił całą lawinę innych, pozytywnych zdarzeń. Po utracie hetmana, szybko zabiłem dwie wieże i w tym momencie miałem przewagę ok. 1 punktu wg. silnika Stockfishowego. W sumie całkiem dobrze, że nie poddałem od razu partii, choć taka była moja pierwsza myśl – zakończyć ten żenujący spektakl zanim będzie sytuacja przybierze kabaretowy charakter.

Co więcej kilka ruchów później mój przeciwnik niepotrzebnie przesunął centralnego piona i wpadł w mini-zugzwang. Po dalszej wymianie ciosów ocena sytuacji na szachownicy wyglądał jak poniżej.

Punktem jest oznaczony moment utraty hetmana.

Kluczowe okazało się 39. posunięcie białych, po których wykonałem atak z odsłony na białego hetmana i zneutralizowałem zaawansowanego piona. Z przewagą dwóch wież wiedziałem, że krzywda już mi się nie stanie, choć w niedoczasie nie ustrzegłem się błędu.

Przy ataku matującym oddałem wieżę (kolejne kuriozum) co wydłużyło całą drogę do zwycięstwa… Jedne i raczej wątpliwe usprawiedliwienie to pośpiech w niedoczasie. Jak bumerang powraca kiepskie zarządzanie zegarem i nad tym muszę pracować w najbliższych miesiącach.

Atak z osłony na białego hetmana.

Opanowanie w szachach – droga Zen

Partia była szalona, pełna błędów, ale też fajnych wymian ciosów. Nigdy jeszcze nie grałem dwoma wieżami przeciwko hetmanowi – choć ze dwa razy celowo już hetmana poświęciłem. Tym razem mogłem się sprawdzić w takiej sytuacji i na szczęście z dobrym wynikiem.

Na koniec jedna uwaga przydatna dla każdego amatora szachowego – zawsze zachowuj spokój i trzymaj emocje pod kontrolą. U mnie ten aspekt w opisanej partii zawiódł dwa razy:

  1. poczułem się zbyt pewnie po uzyskaniu przewagi materialnej, straciłem koncentrację i hetmana
  2. w pierwszej chwili chciałem się poddać bez sprawdzenia co dalej może wydarzyć się w zaistniałej pozycji. Tymczasem w analizie po partii nawet w tej sytuacji miałem przewagę i przy dobrej grze zwycięstwo nadal było w zasięgu.

Niesamowita partia z happy-endem – dokładnie tego samego Wam życzę z okazji nowego 2020 roku. Trenujcie, pogłębiajcie wiedzę i realizujcie konsekwentnie swoje cele. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Niech moc będzie z Wami 🙂

One comment

  1. Bardzo ciężko w trakcie gry, szczególnie kiedy mamy przewagę utrzymać taki sam poziom koncentracji. Przychodzi chwilowy relaks, rozkojarzenie i jesteśmy w stanie zaprzepaścić naszą przewagę jednym złym posunięciem

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s