Szachy dla dzieci – w Warszawie i Armenii za darmo

No dobra, tytuł trochę na wyrost i niecny clickbait w założeniu, ale jest w tym pierwiastek prawdy. Biblioteka Dla Dzieci i Młodzieży nr 21 (XII Czytelnia Młodzieżowa) organizuje dla najmłodszych darmowe spotkania poświęcone grze w szachy. Inicjatywa szczytna i mam nadzieję, że pomysł zakotwiczy na dłużej w krajobrazie aktywności dla dzieciaków stołecznego miasta. Takie zajęcia to doskonały pomysł na przełamanie weekendowej rutyny, zarówno dla najmłodszych jak i rodziców. Poza tym na pewno pomogą w promocji królewskiej gry nad Wisłą, co również jest wartością nie do przecenienia. O Armenii też będzie kilka słów, ale dopiero w drugiej części tekstu.

Cel jest prosty – brzdące mają poznać zasady i podstawy gry w szachy, miło spędzić czasu i trochę pogimnastykować umysł. Zajęcia są bezpłatne, organizowane w soboty w siedzibie biblioteki. Dla rodziców to sytuacja niemal idealna – jedno popołudnie może wskazać potomkowi pasję na całe życie, albo dodatkowe zajęcie w czasie wolnym. Dodajmy, że zajęcie o tyle ciekawe, bo na pewno bardziej stymulujące rozwój dziecięcego mózgu niż pasywne pochłanianie bajek z YouTube.

Szachy dla dzieci – zajęcia Szach-Mat

foto: Biblioteka Dla Dzieci i Młodzieży nr 21 (XII Czytelnia Młodzieżowa)

Korzyści z gry w szachy – zarówno dla dzieci jak i dorosłych – można wyliczać, mnożyć i klasyfikować na różne sposoby. Każdy znajdzie coś dla siebie, to oczywiste i zarazem intuicyjne dla każdego kto z szachami miał już styczność. Ten potencjał został już dostrzeżony w kraju, który przeciętnemu Kowalskiemu z bitwą królów raczej się nie kojarzy.

Tymczasem w Armenii – szachy obowiązkowo

Niespełna 3 miliony mieszkańców, w tym ponad 30 szachowych arcymistrzów. Od 1963 roku, gdy Ormianin Tigran Petrosjan został mistrzem świata (pokonał Michaiła Botwinnika), w kraju zapanowała epoka wręcz fanatycznego uwielbienia dla szachów. Podobno będąc na miejscu można to dosłownie wyczuć w powietrzu, ludzie grają w szachy w parkach, kawiarenkach, przed domami.

Narodowy bohater Levon Aronian jest tam traktowany jak gwiazda największego formatu. W jednym z wywiadów wspominał zdziwienie swojej zagranicznej narzeczonej, gdy po uzupełnieniu paliwa na stacji benzynowej sprzedawca odmówił przyjęcia zapłaty. Podobnie w restauracji. Zdjęcia i autografy to codzienność jego wizyt w ojczyźnie – około 7 miesięcy w roku spędza na turniejach rozgrywanych na całym świecie.

Od 2011 roku w Armenii szachy są obowiązkowym przedmiotem szkolnym. Każde dziecko, które ukończyło 6 rok życia, uczestniczy w zajęciach dwa razy w tygodniu. Jak twierdzą organizatorzy, ale także naukowcy reprezentujący kręgi akademickie kultury zachodniej – królewska gra uczy strategicznego myślenia, planowania, kreatywności, ale także brania odpowiedzialności za podejmowane działania. Poza tym – o czym większość z Czytelników tego bloga  wie doskonale – to świetny sposób na dobrą zabawę.

Odrobina statystyki – dla roku inaugurującego program w 2011 roku:

  • 40 tys. uczniów
  • 1500 szkół
  • 1200 przeszkolonych nauczycieli
  • dwie lekcje tygodniowo dla każdego ucznia

Armenia to pierwsze państwo na świecie, które wprowadziło obowiązkowe nauczanie szachów w szkołach. Czy przyjęte rozwiązania przyniosą efekty, czas pokaże. Na pewno jednak organizatorzy projektu – pomimo relatywnie małej liczy ludności – wskazywali na sporo trudności organizacyjnych. Ogromnym wyzwaniem okazało się samo przeszkolenie kadry nauczycielskiej. Do tego dochodzą wyzwania związane z integracją przedmiotu z całościowym planem nauczania, ale przede wszystkim logistyka – przygotowanie oraz dystrybucja materiałów edukacyjnych jak specjalne książki oraz zestawy szachowe.

Czy podobny projekt może być realizowany w Polsce? W pewnym sensie już jest realizowany, ale na ten temat wypowiem się w osobnym tekście 😉

Więcej o szachach w Armenii znajdziecie w tekstach:

Szachy – obowiązkowy przedmiot w szkole:

https://www.rferl.org/a/armenia_introduces_chess_as_mandatory_school_subject/24333249.html

Levon Aronian – David Beckham ormiańskich szachów:

https://edition.cnn.com/2016/01/31/sport/levon-aronian-armenia-chess-david-beckham/index.html

Reportaż o szkoleniu dzieci w Armenii:

http://www.bbc.com/news/stories-43084816

Na koniec ciekawy cytat:

“Studies conducted by Western scientists and chess masters in primary schools have confirmed that learning chess at an early age improves the reading performance of children, strengthens their problem solving skills, and has a positive effect on concentration, memory and calculation.“ Reuters/RadioFreeEurope

Nie szukałem jeszcze szczegółowych raportów, ale jeśli ktoś z Was słyszał o takowych to prośba o informację – z góry dziękuję!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s