Dobry goniec vs. zły goniec

Ostatnie posunięcie i efektowny mat! Wygrywam z zawodnikiem silniejszym o ponad 100 punktów rankingowych. Radość jest spora, bo końcówka w moim wykonaniu wyglądała rzeczywiście dobrze – skoordynowany atak wieżami na skrzydle królewskim przeciwnika. Nawet teraz pisząc te słowa gęba mi się cieszy, bo partia wymagała dużej koncentracji i namysłu w grze manewrowej przeciwko obronie Caro-Kann. Z perspektywy czasu uważam, że jednym z czynników, który przesądził wynik partii był mój dobry goniec (oraz zły goniec przeciwnika). To ważny czynnik strategiczny, dlatego postanowiłem przyjrzeć mu się bliżej w tym tekście.

W ciągu ostatniego roku w trakcie analizy partii zauważyłem, że w grze środkowej lub końcowej czegoś mi brakowało. Tym znaczącym detalem był właściwy kolor mojego gońca. Z reguły bierka była blokowana przez moje własne piony i w zasadzie znajdowała się poza grą (tzw. tall pawn – wysoki pion). W innych przypadkach goniec był zupełnie nieprzydatny w grze obronnej, bo zwyczajnie strzegł pól tego samego koloru co piony. To także dawało przeciwnikom przewagę w dłuższej perspektywie.

Szachy manewrowe – kolor ma znaczenie

Wierzcie mi, że choć dziś zagadnienie dobrego i złego gońca jest dla mnie logiczne i oczywiste – wtedy było zupełnie inaczej. Instynktownie czułem, że coś jest na rzeczy. Poza tym kilka razy w wykładach instruktorów St. Louis Chess Club spotkałem się z określeniem „good/bad bishop”, ale… Na tamtym etapie mojego rozwoju szachowego nie byłem jeszcze stanie należycie zrozumieć i docenić znaczenia tego faktu.

Przełomem okazała się lektura książki Aleksandra Kotowa „Graj jak arcymistrz” – w  jednym z pierwszych rozdziałów autor zaleca wymianę własnego złego gońca na dobrego gońca przeciwnika. Żarówka w mojej głowie zapaliła się po raz pierwszy. W końcu zaczynałem łączyć wszystkie kropki w cały obrazek, przeczucia zaczynały się materializować. Tradycyjnie przejrzałem też kilka źródeł w sieci i w ten oto sposób w końcu wyważyłem otwarte drzwi 🙂

Mówiąc o gońcach zapamiętaj podział na:

  • dobry goniec – porusza się po polach innego koloru niż piony jego wojsk, w ten sposób nie jest przez nie blokowany – doskonale uzupełnia obronę oraz może atakować przeciwnika
  • zły goniec – porusza się po polach tego samego koloru co własne piony, często będąc przez nie blokowanym

Poza tym rozróżnia się także:

  • aktywny goniec – operuje poza strukturą własnych pionów
  • pasywny goniec – zablokowany w łańcuchu własnych pionów, zupełnie nieprzydatny (jak w przykładzie mojej partii – patrz poniżej)

Oczywiście gońce mogą być jednocześnie dobre i aktywne, złe i aktywne, etc. Koniecznie musisz mieć to na uwadze konstruując swój plan gry.

Gońce w szachowej praktyce

W dużym skrócie – w poniższej partii celowo (tak, na moim aktualnym poziomie to powód do dumy) wymieniłem mojego złego gońca na dobrego gońca przeciwnika – 13 posunięcie. W kolejnym wymieniamy skoczki, ale dzięki temu dubluję piony czarnych chroniące monarchę. Następnie umieściłem mojego skoczka na d6 i w ten sposób totalnie zablokowałem białopolowego gońca czarnych. W pewnym momencie mój przeciwnik wykonał siedem (!) bezcelowych posunięć tą bierką. W tym czasie przygotowałem ostateczne natarcie na skrzydle królewskim 🙂

Co jeszcze ważne? W pewnym momencie mogłem zbić nieszczęsnego gońca, ale wtedy otworzyłbym centralne kolumny – a to z perspektywy strategicznej w ogóle mi się nie opłacało. Druga ciekawostka – na pewnym etapie meczu otrzymałem propozycję remisu, której nie przyjąłem. Decyzja dobra, choć innym razem odrzucenie takiej propozycji od silniejszego gracza skończyło się kiepsko 😉

Czy jedna partia oznacza, że opanowałem temat w 100 procentach? Oczywiście, że nie. Warto pamiętać, że w szachach teoria to jedno, a element artystycznej kreacji to drugie. Grając na amatorskim poziomie, łamanie zasad może być nagrodzone inicjatywą i zwycięstwem. Jednak mimo wszytko, o rozróżnieniu gońców trzeba wiedzieć i mieć świadomość tego podziału. Jeśli zastosujesz powyższe zasad w swojej grze to zobaczysz, że zmiana jakościowa to tylko kwestia czasu.

Tymczasem zapraszam Was do prześledzenia zapisu pojedynku oraz komentowania.

Po kliknięciu na szachownicę zostaniesz przeniesiony do zapisu partii.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s