Analiza #1 – obrona skandynawska

Poniżej prezentuję Wam zapis mojej partii z zawodnikiem z Wielkiej Brytanii. Grając białymi musiałem zmierzyć się z obroną skandynawską. Ponieważ do tej pory zawsze był to dla mnie niewygodny debiut, byłem przekonany, że i tym razem uwikłam się w długa grę manewrową. A tu klops! Całe 14 posunięć i niespodzianka na całej linii. Dobrej zabawy!

Charakterystyka debiutu – groźny wiking czy festynowa Abba?

Bardzo dobre pytanie, na które ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć. Oglądałem kiedyś analizy Johnatana Schrantza z St. Louis Chess Club nt. tego systemu obronnego. Już tytuł lekcji wskazywał na dylemat – podejrzana czy solidna? Ostatecznie to zależy jak każdy gracz czuje się z tym debiutem. Myślę, że obrona skandynawska na pewno posiada wielu zwolenników, którzy potrafią wydobyć z niej to co najlepsze.

Na pewno dużą zaletą skandynawskiej jest element zaskoczenia. W odpowiedzi na e4 czarne wyrzucają przeciwnika ze strefy komfortu grając d5! Potem robi się tylko ciekawiej 🙂

Kluczowy moment partii

Wracając do mojej partii – tylko 14 posunięć to naprawdę niewiele. Po 5 ruchach na szachownicy nie było już hetmanów. Sporo szkody czarnym wyrządziło otwarcie centrum (wymiana pionów) oraz zbyt wolny rozwój lekkich figur. W 9 posunięciu białe odcinają możliwość roszady na skrzydle królewskim (po wcześniejszej wymianie skoczek za gońca) i w ten sposób eksponowany król za chwilę stanie się obiektem ataku. Czarne same się także zasabotowały wyprowadzając skoczka na a6.

Zapraszam Was do prześledzenia zapisu pojedynku oraz komentowania.

Po kliknięciu na szachownicę zostaniesz przeniesiony do zapisu partii.

 

 

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s